Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem z zamknięciem dachu.
21.05.2017, 04:43
Problem z zamknięciem dachu.
Witojcie Smile1

No i stało się. Po trzech latach beztroski w działaniu dachu, ni z gruchy i pietruchy coś musiało w końcu pierdyknąć. Problem jak z tematu. Otworzyłem sobie dach, i za żadne skarby nie chce się już zamknąć. Ale po kolei. Dwa dni temu, wieczorem, ruszyłem sobie w pielgrzymkę do pracy. Jako że było gorąco, postanowiłem otworzyć sobie daszek. Kiedy przybyłem na miejsce, przy próbie zamknięcia usłyszałem 3 mrożące krew w żyłach piknięcia. Zapowiedź horroru. Rano jak tylko wróciłem, zacząłem sprawdzać co się da. Sprawdziłem bezpieczniki w grodzi z silnikiem, poruszałem kablami i nic. Dach ani drgnął. Zmęczony, postanowiłem wstawić auto do garażu by problemem zająć się później. Kiedy wyszedłem z auta, zamykając je, postanowiłem ostatni raz sprawdzić z pilota czy coś drgnie. I co? Kopara mi opadła gdyż dach ruszył. Zamknął się. No to w dyrdy do kabiny, próba otwarcia z guzika..., działa. Otworzył się i zamknął, i tak że 3 razy jeszcze. Po południu, szczęśliwy że problem minął, postanowiłem wybrać się na przejażdżkę. Oczywiście z otwartym dachem. Kiedy wróciłem, nastąpił powrót koszmaru. Nie mogę zamknąć dachu. Nie pomogły prośby, klątwy, szarpania kabli. Dach ani drgnie. Szybkie podpięcie do opcoma wyrzuciło błąd b1405-2. Co to za dziwadło i jak do tego podejść? Będę wdzięczny za każdą sugestię.

Pozdrawiam wszystkich
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21.05.2017, 10:25
RE: Problem z zamknięciem dachu.
http://forum.cabrio-club.pl/watek-Astra-...ciem-dachu
21.05.2017, 13:37
Przeglądałem. Mało tego, praktycznie wszystkie tematy odnośnie dachu na tym i innych forach przejrzałem i przeglądam. Kwestię wiązki wziąłem pod uwagę bo w sumie w 90% przypadków to ona jest za to odpowiedzialna. Niestety, po ściągnięciu izolacji i wnikliwej obserwacji kabelków, nie zauważyłem żadnych przetarć izolacji ani podejrzanych załamań. Jutro jeszcze chcę podjechać do elektryka by on rzucił fachowym okiem na to i ocenił stan przewodów.

Ale do czego zmierzam. W większości postów poruszających ten temat, pada pytanie czy auta podłączane były pod komputer i jaki błąd figuruje. W moim przypadku jest to jak wspomniałem B1405-02. Niestety, póki co nie mogę znaleźć opisanego po ludzku znaczenia tego kodu. Sam obstawiam że może to dotyczyć przerwane jakiegoś kabelka, ale może się mylę. Może jest tutaj jakiś magik który wzbogaci mą wiedzę znaczeniem tego kodu? Będę bardzo wdzięczny.
21.05.2017, 22:09
Ten błąd dotyczy zwarcia do masy jednego z obwodów sterownika. Albo masz uszkodzoną wiązkę albo sterownik. Ja bym stawiał na to pierwsze.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
22.05.2017, 19:17 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 22.05.2017 21:10 przez Dr.Crash.)
Bieżący raport z nierównej bitwy. Byłem dziś u elektryka, sprawdziliśmy kable w miejscach które najczęściej są podatne na złamania. Póki co wszystko wydaje się być w porządku. Pojawił się za to kolejny problem. Otóż żeby sprawdzić kolejny element możliwej usterki (sterownik dachu), zmuszony byłem skorzystać z awaryjnego złożenia dachu. Jako że posiadam oryginalną instrukcję, zrobiłem wszystko dokładnie tak jak było pokazane. Po całej tej operacji okazuje się że nie mogę otworzyć bagażnika. Przestała reagować klamka. Wnioski: wystarczy że jedną złączkę wiązki czy to od silniczków klap, czy też od czujnika wypniecie, przestaje działać centralny zamek bagażnika. Niestety, by zamknąć bagażnik, należy wykręcić z pokrywy bagażnika te dwa silniczki z klapami. Czyli automatycznie tracimy dostęp do bagażnika z poziomu centralnego zamka. (Mając interfejs możemy bez problemu otworzyć)

Jutro test sterownika dachu. Będę informował na bieżąco.
23.05.2017, 20:36
Koledzy, potrzebuję drobnej podpowiedzi jak dobrać się do sterownika dachu. Żeby to zrobić, należy ściągnąć prawe pokrycie bagażnika. Zdemontowałem wszystkie klipsy ale ni jak nie wiem jak przeskoczyć przez tą nogę. Odkręciłem jedną, jedyną śrubkę ale noga ani drgnie. Jak to zdemontować, gdyż inaczej nie zdejmę tego pokrycia. Z góry dzięki za podpowiedzi/
25.05.2017, 22:12
Nogę demontujesz z większą siłą do góry. Czasami bardzo mocno siedzi. Klapę można otworzyć przez schowek na narty choć to niezbyt wygodne.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
28.05.2017, 09:14
Panowie co moze byc astra Twin top nie można otworzyć dachu , wyskakuje komunikat o nie domkniętym dachu ale dach wygląda na zamknięty ?
29.05.2017, 00:38
Jaki kod błędu?
02.06.2017, 19:02 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02.06.2017 19:30 przez Dr.Crash.)
No i w końcu usterka została usunięta. Przyczyny okazały się dwie. Pierwszym z nich była oczywiście wiązka. Załamanie kabelka w przewodzie (tym cienkim) który odbija od głównej wiązki. Nie mam teraz fotografii, ale chyba zakumacie o co chodzi Smile1 Dlatego w pierwszej kolejności sprawdzajcie naprawdę bardzo wnikliwie każdy z możliwych kabelków. W moim przypadku nawet elektryk nie potrafił tego zdiagnozować. Moja metoda była może czysto chałupnicza ale okazała się skuteczna Smile1 Do jej przeprowadzenia potrzebne są dwie osoby. A wyglądało to tak: po rozpruciu izolacji (mniej więcej na długości zagięć w których wiązka pracuje), jedna osoba staje przy wiązce, druga siada do kabiny. Jako że u mnie jednym z objawów było to, że nie działał klawisz otwierania szyb (ten obok przycisku otwierania dachu), kolega który był przy wiązce, brał po kolei każdy kabelek z osobna i centymetr po centymetrze ruszał nim w każdą możliwą stronę, gdzie równocześnie ja naciskałem co chwilkę klawisz opuszczania szyb. W pewnym momencie, kiedy szyby drgnęły, mieliśmy już punkt zaczepienia i po dokładnych oględzinach okazało się że kabelek jest sam w sobie uszkodzony. Patrząc z zewnątrz, nie było widać żadnych oznak przetarć czy czegokolwiek co mogłoby świadczyć o przerwaniu kabelka. Po zlutowaniu otwieranie szyb zaczęło działać poprawnie.

Pozostał jeszcze błąd B1405-2. Tutaj usterka była schowana w lewej łopatce (ta z silniczkiem w plastikowej półce) Co się okazało, mechanizm zębatki, nie wiedzieć czemu, cały się ześrutował. Zębatka jest aluminiowa. Nie wiem jakim cudem to się stało. Bynajmniej powstałe uszkodzenie wywoływało spięcie które miało wpływ na działanie mechanizmu składania dachu. Zmuszony zostałem do zakupu nowej łopatki wraz z silniczkiem. Ceny niestety porażają. Serwis - 1650 zł, allegro - około 800 - 900 zł. (ogólnie część bardzo deficytowa, nie ma tego za dużo w używce) Mi udało się stargować do 700. Po wymianie łopatki dach ożył, wszystko pracuje idealnie, błąd już się nie pojawia. To tyle jeśli chodzi o moją przygodę z dachem Smile1 Liczę że po tej akcji na jakiś dłuższy czas będzie spokój Smile1 Ale czy tak faktycznie będzie to wyjdzie w praniu. Dziękuję wszystkim za uwagę i pozdrawiam. Jak ktoś ma jakieś pytania to walcie śmiało. Jak będę mógł to pomogę Smile1
19.06.2017, 08:11
Witam,

Również mam problem z dachem, kupiłem ASTRE G z uszkodzonym sterownikiem, kupiłem nowy i mozna pow że coś ruszylo, bo zaczał piszczeć i 4 szyby chodza z przycisku. Niestety po tzw resetowaniu dachu - instrukcja, nadal upa. Więc kupiłem opcoma, podpiąłem usunąłem błędy poza jednym B1300 - czujnik zamknięcia pokrywy dachu. OK kupiłem kolejny czujnik wymieniłem i nadal....Sprawdziłem przejście wiązki od czujnika do kompa jest, więc nie wiem o co może chodzić. Podpinam na krótko silniczek z przodu, odryglowuje, opcom pokazuje otwarcie czujników tych w dachu i tych w nadszybiu, dach nie chodzi. Jeszcze jedna rzecz, przy ręcznym zamykaniu czy otwieraniu dachu nie mogę zatrzasnąć pokrywy- ta dzwignia w bagażniku jest ciągle otwarta. Może coś w tym ale po zdjęciu pokrywy z auta otwarciu dachu i ręcznym odciągnięciem tej sprężyny przy czujniku że słychać kliknięcie auto przestaje piszczeć otwiera się bagaznik z centralnego ale dach nich.......a nie chodzi. Macie jakiś pomysł? Z góry bardzo dziękuję
Odpowiedz